Produkty
{{product.title}} {{(product.price | customCurrency)}}
Kategorie
{{(basket.prices.totalPrice | customCurrency)}}{{getBasketItemCount(basket.items)}}
{{basketItem.product.title}}
{{basketItem.quantity}}x {{basketItem.product.title}}
{{ $index > 0 ? ', ' : '' }}{{ isColorParameter(parameter) ? getColorText(parameter) : '' }}{{ !isColorParameter(parameter) ? parameter : '' }}
{{(getProductPrice(basketItem) | customCurrency)}}
{{additiveServiceWithPrice.name}}
{{(additiveServiceWithPrice.price | customCurrency)}}
{{basket.coupon.name}}
-{{(basket.prices.totalDiscountPrice | customCurrency)}}

Faber-Castell, pastelky s rodinnou tradicí

Dnes si uděláme malou procházku do pestré a zajímavé historie firmy Faber-CastellPrvní zmínky se datují do roku 1660, kdy se začaly v malé pohraniční vesničce Stein usazovat řemeslné cechy na výrobu tužek.  Jedním z výrobců byl také truhlář Kaspar Faber, který nejprve pracoval pro místní výrobce tužek, ale svojí pílí a dobrou prací se brzy osamostatnil.

Po smrti Kaspara Fabera přebírá jeho výrobnu syn Anton Wilhelm. Na okraji Steinu získává pozemek, kde buduje vzkvétající manufakturu (na stejném místě sídlí firma dodnes). Jméno Anton Wilhelm vstupuje také do oficiálního jména firmy A. W. Faber-Castell. 

Ještě za života, předává Anton „továrnu na výrobu tužek“ svému jedinému synovi Georgi Leonhardovi Faberovi. V té době zažívá firma krizi, kdy není schopna konkurovat novým technologiím výroby tužek z Francie a Anglie. Georg tedy posílá do zahraničí své dva syny, aby načerpali nové zkušenosti a znalosti, které pomohou upadající podnik zachránit.

Sobi nevozí Santa Clause, ale grafit
 

Toto se daří synu Lotharovi, který po smrti otce ve svých 22 letech, podnik přebírá a modernizuje. Světlo světa spatřuje první značkové psací náčiní, které opatřuje značkou A. W. Faber.  V roce 1856 si Lothar zajišťuje zakoupením výhradních těžebních práv v grafitovém dole na Sibiři, rozhodující výhodu na trhu. Grafitové zlomky cestují do Steinu velmi dlouho cestu. Nejprve 300 km na hřbetech sobů ze Sajanského pohoří, poté lodní cestou po řece Amuru, dále putují přes Tichý, Indický a Atlantický oceán až do Hamburku. Grafit je tak kvalitní, že se dlouhá cesta vyplácí a tužky mají otevřenou cestu do celého světa.   

Stoletá oslava a logo firmy na pastelce
 

V roce 1861 slaví firma sto let trvání podniku A. W. Faber, v té době zaměstnává 250 zaměstnanců a má pevné místo na trhu s psacími potřebami.
V roce 1865 je vystavěna továrna na tužky v Brooklynu, tamní podnik vede Eberhard Faber, bratr Lothara (později se tato firma od kmenového závodu odtrhuje a stává se pod názvem „Eberhard Faber“ samostatným podnikem).

Za své vynikající hospodářské, sociální a charitativní zásluhy obdržel Lothar Faber četné řády a vyznamenání, mimo jiné byl povýšen do dědičného šlechtického stavu.

Lothar von Faber označuje své kvalitní výrobky názvem své firmy a to již v době, kdy to zdaleka není běžné. Je to z toho důvodu, zaplavení trhu tužkami špatné kvality s nápisem Faber, takže firma je nucena chránit své kvalitní produkty před levnými padělky zákonnou cestou. Ve funkci říšského rady předkládá petici, která by měla podpořit vznik zákona o ochranné známce, zákon vstupuje v platnost v roce 1875.

Z paní Faber se stává hraběnka von Faber-Castell
 

Po smrti Lothara, přebírá podnik jeho žena Ottillie, která vede firmu až do počátku 20. století. Po ní přechází vedení na nejstarší dceru Ottillii. Baronka Ottillie von Faber se vdává za Alexandra hraběte z Castell-Rüdenhausen.

Aby zachoval renomované jméno firmy „Faber“, vydal svého času Lothar dekret. Stanovil v něm, že při uzavření manželství dědičky společnosti, musí být zachováno její rodové jméno. Tehdy se jednalo o neobvyklý postup. Z toho důvodu se Alexander a Ottillie nejmenují „hraběnka a hrabě z Castell-Rüdenhausen", ale „hraběnka a hrabě von Faber-Castell“. Toto jméno bylo také přeneseno do nového názvu firmy: A. W. Faber-Castell. Lothar i Alexander nechali ve Steinu vystavět reprezentativní sídlo rodu, které bylo v duchu jména Castell ve stylu zámku.

Po tužce Castell spatřuje světlo světa Polychromos
 

Po sňatku s Ottillií, přebírá vedení firmy do svých rukou Alexander. Vydává sérii vysoce kvalitních tužek „Castell“, čímž se jasně vyčleňuje od konkurence. Tužky jsou vyrobeny novou technologií a zelená barva, podle barvy regimentu hraběte Alexandra, se stejně jako reklamní motiv tužkového rytíře, stává obchodní značkou A. W. Faber-Castell.

Krátce po tužce Castell, přichází na trh jeden z nejúspěšnějších produktů firmy – pastelky Polychromos, které jsou téměř od počátku k dostání v 60 barevných odstínech, sladěných s běžnými akvarelovými barvami. V průběhu několika málo let byla pastelka v uměleckých kruzích pasována na špičkový produkt.

V roce 1911 slavila firma 150 let od založení. V té době pracovala v podniku 2200 zaměstnanců a závod uspokojoval poptávky více než 100 tisíc zákazníků po celém světě.

Válka firmu otupí, ale nezlomí
 

Před 1. světovou válkou dochází k rozvodu manželů Faber-Castell, podnik nadále řídí Alexander, vlastnictví však přechází na nejstaršího syna Rolanda. První válka přináší do podniku ztrátu nejenom finanční, ale také konfiskaci podniků v zahraničí (k obnově ochranné známky v USA došlo až v roce 1994).

Po smrti Alexandera přebírá firmu syn Roland. Zakládá podniky po celém světě a slučuje všechny nezávislé společnosti rodiny Faber do jediné. Včetně nezávislé továrny na výrobu tužek Lotharova bratra Johanna Fabera.

Roland výrazně rozšiřuje sortiment a nabídku o kuličkových per, mechanických tužek, zábavných zásobníků na pastelky pro děti a další druhy pastelek.

V roce 1961 slaví firma 200 let od založení, ve firmě je zaměstnáno 3000 lidí. Od roku 1978 vede firmu Anton Wolfgang von Faber-Castell až do své smrti v roce 2016.

 

Poštovné zdarma, při nákupu nad 2000,-  Kč. 

Odborná pomoc

Potřebujete poradit s výběrem zboží, neváhejte nás kontaktovat emailem nebo telefonicky. 

Doprava Zboží zasíláme ověřenými doručovateli Česká pošta, Zásilkovna, DPD. 

Široký sortiment Nabízíme autorské omalovánky a výtvarné potřeby z celého světa.

Moderní eshop od  Webmiumeshop